5 porad rekrutacyjnych dla firm warszawskich zatrudniających pracowników

  • January 16th, 2023
5 porad rekrutacyjnych dla firm warszawskich zatrudniających pracowników

Jako stolica Polski i jedno z najbardziej tętniących życiem miast w Europie Wschodniej, Warszawa jest atrakcyjnym rynkiem dla firm poszukujących nowych talentów w różnych sektorach. Jednak przy tak dużej konkurencji między pracodawcami i stale zmieniającym się rynku pracy trudno rozpoznać najskuteczniejsze praktyki dotyczące pozyskiwania najlepszych kandydatów. Aby pomóc organizacjom w Warszawie odnieść sukces w procesie rekrutacyjnym, oto pięć podstawowych wskazówek dotyczących skutecznej rekrutacji specjalistów.

Sytuacja na rynku pracy w Warszawie na rok 2023

Obecnie w Warszawie pracuje około 700 000 osób, a stopa bezrobocia wynosi poniżej 5% i należy do najniższych w Europie. Liczba wolnych miejsc pracy w Warszawie jest wyższa niż liczba osób poszukujących pracy. Oznacza to, że polskie firmy muszą ze sobą konkurować i muszą być bardzo atrakcyjne dla kandydatów.

Polscy pracodawcy coraz częściej zwracają się do firm rekrutacyjnych i headhunterskich o pomoc w znalezieniu najlepszych kandydatów na wolne stanowiska. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowany personel, który jest w stanie sprostać wymaganiom tego szybko zmieniającego się świata oraz trudność w pozyskaniu odpowiednich specjalistów do organizacji.

Decydując się na współpracę z agencją rekrutacyjną w Polsce bądź samodzielne rozpoczęcie procesu zatrudniania, możesz usprawnić ten proces poprzez wprowadzenie kilku zmian, które przełożą się na zwiększenie efektywności procesu rekrutacyjnego.

Wskazówka 1: Korzystaj z mediów społecznościowych dla wizerunku twojej firmy w Warszawie

Media społecznościowe to bardzo skuteczny sposób na znalezienie kandydatów. Większość z nich korzysta z mediów społecznościowych, aby utrzymywać kontakt z innymi ludźmi, prezentować swoją pracę i nawiązywać nowe kontakty. Według statystyk około 80% amerykańskich przedsiębiorstw korzysta z portali społecznościowych przy zatrudnianiu kandydatów. Jeśli więc korzystasz z mediów społecznościowych w celu znalezienia nowych kandydatów, zwiększysz szanse na znalezienie odpowiedniej osoby na wolne stanowisko pracy. Mitem jest, że aby osiągnąć odpowiedni efekt twoja firma powinna być aktywna na wielu różnych portalach. Skup się na tylu, ile jesteś w stanie a le zrób to dobrze i z rozpoznaniem, gdzie twoje grupa odbiorców jest najbardziej aktywna! Powszechną praktyką jest obecnie posiadanie aktywnego konta na LinkedIn. Dbając o ciągłą aktywność oraz wysokiej jakości treści, zadbasz również o wizerunek w oczach odbiorców - potencjalnych kandydatów, inwestorów czy klientów! Powszechna praktyka pokazuje, że łatwiej zatrudnić osoby, którym twoja działalność jawi się jako interesująca.

Wskazówka 2: Skoncentruj się na opisach stanowisk na pozycje w Warszawie

Oczywiście chcesz przyciągać do swojej firmy najlepszych kandydatów. Twój opis stanowiska odgrywa ważną rolę w procesie rekrutacji, a także jest dla Ciebie szansą na pokazanie, czym Twoja firma różni się od innych. Najlepsi kandydaci zgłoszą się do Ciebie, jeśli znajdą na stronie Twojej firmy opis stanowiska odpowiadający ich umiejętnościom i zainteresowaniom. Zamieszczając ofertę pracy pokaż potencjalnym kandydatom, czego mogą od ciebie oczekiwać i jakie korzyści czekają na nich, jeśli zdecydują się na ciebie. Coraz ważniejsze staje się również udostępnianie widełek dotyczących wynagrodzeń. Zwiększa to wiarygodność zatrudniającej firmy i zaufanie ze strony pracowników. Postaraj się również, aby stanowisko brzmiało interesująco - postaw się na miejscu kandydata i zadaj sobie pytanie "czy mnie by to przekonało". Coraz bardziej istotna staje się misja i wizja firmy, która prezentuje wartość jej działalności dla ogółu społeczeństwa.

Wskazówka 3: Wykorzystaj system poleceń jako wewnętrznej metody rekrutacyjnej

Zatrudnianie odpowiednich pracowników dla Twojej firmy jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu, a jednym z najbardziej niezawodnych sposobów na to jest skorzystanie z systemu poleceń. W Warszawie organizacje coraz częściej zwracają się do swojego obecnego zespołu przy zatrudnieniu pracowników do swojej organizacji. Rekomendacja od dobrego pracownika, który już pracuje w firmie, może być nieoceniona, ponieważ będzie miał wiedzę z pierwszej ręki zarówno na temat środowiska pracy, jak i potrzebnych umiejętności.

Korzystanie z rekomendacji może również zaoszczędzić czas i pieniądze, jeśli chodzi o rekrutację, ponieważ może nie być konieczne przeprowadzanie rozmów z dużą liczbą kandydatów w celu znalezienia odpowiednich kandydatów. Może to również prowadzić do ogólnie wydajniejszego procesu rekrutacji, ponieważ potencjalni pracownicy prawdopodobnie zostali już ocenieni przez kogoś z doświadczeniem na danym stanowisku lub w branży. Wdrożenie systemu benefitów w przypadku poleceń prowadzi również do zwiększenia retencji obecnych i nowych pracowników.

Wskazówka 4: Wykorzystaj technologię do usprawnienia działań hr

Miasto Warszawa jest pełne potencjalnych pracodawców i pracowników. Ponieważ rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, ważne jest, aby firmy w Warszawie wyprzedzały konkurencję, wykorzystując technologię do pomocy w rekrutacji najlepszych pracowników. W dzisiejszym środowisku dostępnych jest wiele różnych narzędzi, które mogą pomóc spółkom w szybkim i skutecznym znalezieniu wykwalifikowanych pracowników.

Decydując, której technologii użyć podczas rekrutacji i zatrudnienia, weź pod uwagę takie czynniki, jak łatwość użycia, koszt, skalowalność i obsługa klienta oferowana przez firmę dostarczającą technologię. Na przykład pracodawca może zdecydować się na skorzystanie z platformy internetowej, takiej jak LinkedIn, lub bardziej wyspecjalizowanej agencji rekrutacyjnej w celu pozyskania kandydatów spełniających określone kryteria.

Więcej na temat narzędzi wykorzystywanych przez agencje rekrutacyjne i firmy headhunterskie przeczytasz TUTAJ.

Wskazówka 5: Przyspiesz wymianę informacji na linii pracodawca - kandydat

Rekrutacja nowych pracowników może być skomplikowanym procesem, szczególnie w większych firmach. Warszawscy pracodawcy mają dodatkowe wyzwanie polegające na znalezieniu pracowników o odpowiednich kompetencjach, mieszkających w pobliżu lub gotowych do przeprowadzki. Dodatkowo polski rynek pracy staje się coraz bardziej dynamiczny i każdy dzień zmienia szansę na pozyskanie a także utrzymanie nowego kandydata w procesie rekrutacyjnym.

Na szczęście istnieją strategie, których możesz użyć, aby przyspieszyć wymianę informacji podczas rekrutacji i usprawnić cały proces.

Pierwszym krokiem jest nawiązanie współpracy z wiarygodną firmą rekrutacyjną, która zrozumie Twoje potrzeby i pomoże szybko znaleźć kandydatów. Dobry rekruter usprawni cały proces, wyszukując potencjalnych pracowników, sprawdzając ich kwalifikacje i planując rozmowy kwalifikacyjne. Oszczędzają również czas, zbierając informacje od każdego kandydata, takie jak CV i referencje, dzięki czemu nie musisz spędzać godzin na zadaniach administracyjnych. Możesz to zrobić konfigurując takie systemy jak ATS z wewnętrznym CRM twojej firmy.

Więcej o rozpoznaniu profesjonalnej firmy rekrutacyjnej dowiesz się w TYM ARTYKULE.

Ważne, abyś pamiętał, że czas jest tutaj na miarę złota. Tak więc współpracując z firmą headhuntingową lub działając w pojedynkę staraj się nie opóźniać procesów i upraszczać ich przebieg aby zajmowały jak najmniej czasu - w szczególności w na pierwszych etapach.

Wniosek: Skuteczna rekrutacja jest możliwa zarządzając nią samodzielnie jak i we współpracy z agencją rekrutacyjną

Podsumowując, skuteczniejszą rekrutację pracowników w Warszawie można osiągnąć poprzez wdrożenie działań w mediach społecznościowych, dopracowanie ofert pracy, wprowadzenie systemu poleceń, wykorzystanie technologii i skrócenie czasu działania. Okazało się to skuteczną metodą dla warszawskich pracodawców, którzy mogą teraz szybciej i sprawniej obsadzać stanowiska, jednocześnie docierając do szerszego grona potencjalnych kandydatów. Pracodawcy powinni wykorzystać dostępne już narzędzia, aby ich procesy rekrutacyjne były jeszcze bardziej wydajne, skuteczne i efektywne kosztowo. Dlatego również przy poważniejszych przedsięwzięciach warto rozważyć współpracę z agencją rekrutacyjną jak nasza.

Skontaktuj się z nami aby poznać detale i korzyści dla Twojego biznesu! Udzielamy wsparcia w rekrutacji zagranicznych oraz polskich specjalistów z różnych branż (programistów, managerów, i wielu innych) z pełnym profesjonalizmem i na terenie całej Polski! Możemy przeprowadzić ten proces za ciebie - ty w tym czasie zajmiesz się swoim biznesem.

Więcej o naszym zgranym zespole oraz świadczonych usługach w zawartych linkach :)